Yeni Kanada Göçmenlik Uygulamaları

 

20 Kasım 2019 tarihinden itibaren göreve atanan yeni göçmenlik bakanı Marco Mendicino büyüyen göç hedefleri de dahil olmak üzere hükümetin vaatlerini yerine getirecek.

İtalyan kökenli bir Kanadalı olan Mendicino, 2015 yılından beri Toronto’daki Eglinton-Lawrence bölgesini temsil eden bir parlemento üyesi.

Mendicino, 2017’den bu yana Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık  (IRCC) bakanı olan Ahmed Hussen’in yerini alacak. 46 yaşındaki Mendicino, hukuk alanında geniş bir geçmişe sahip ve yaklaşık 10 yıl federal savcı olarak çalıştı.

Mendicino’dan şimdi, merakla Trudeau liderliğindeki Kanada Liberal Partisi tarafından son federal seçimlerde vaat edilen göç politikalarını uygulamaya geçirmesi bekleniyor. Bu vaatler; ülkeye göçmen alım sayısında hedefe varmak, 1999’dan beri yürürlükte olan ve eyaletlere yerleşimi destekleyen göçmenlik programları gibi kırsal belediye göçmenlik programları yaratıp, kırsal belediye şehirlerine göçmen yerleşimini desteklemek, vatandaşlık başvuru ücretlerini tamamen kaldırmak ve Atlantik Göçmenlik Pilot programını kalıcı bir göçmenlik programı haline getirmek.

2021 yılına kadar 350.000 göçmen

Liberaller çoğunluk hükümeti dönemlerinde göç seviyelerini 2019 yılında 260.000’den 330.800 hedefine çıkardılar. Bu hedef 2021’de 20.000’den 350.000’e yükselecek.

Liberaller ayrıca son dönem boyunca mültecilere fazla önem verdiler. Mülteci sınıfı alımını %15’e yükselttiler ve ekonomik sınıf alımını %58’e düşürdüler. Aile sınıfı dediğimiz anne ve baba veya eş sponsorluğu göçmenlik kategorilerinde ise herhangi bir değişikliğe gitmediler.

Liberaller, gelecek yıllarda göç seviyelerinde “makul ve sorumlu” artışlar yapma sözlerini bakalım hayata geçirebilecekler mi?

Ücretsiz Kanada vatandaşlık uygulamaları 

Şu anki uygulamada, kalıcı oturma izni olan kişiler vatandaşlık sahibi olmak için 530 Kanada doları, ayrıca 100 dolarlık “right of citizenship fee” yani “vatandaşlık hakkı ücreti” ödemek zorunda.

Ücretleri tamamen kaldırma sözü, Vatandaşlık Yasasını, yaş ve gelir gibi sosyo-ekonomik faktörlere bakılmaksızın vatandaşlığı daha erişilebilir hale getirmek için yeniden yapılanma çabalarının bir parçası olarak gözüküyor.

Belediye Göçmenlik programı

Eyalet programlarına başvuran göçmen adaylarının çoğunlugu büyük şehirleri seçince “her boyuttaki” ve özellikle kırsal belediye yerleşim yerlerine göçmen yerleştirme planı istatistiklere göre başarılı olamadı. Şimdi ise kırsal yerleşimi teşvik etmek amacıyla, hükümet bir Belediye Göçmenlik Programı uygulama sözü verdi.

Program, potansiyel göçmenler için en az 5.000 yeni işyeri alanı açacak ve “yerel toplulukların, ticaret odalarının ve yerel çalışma konseylerinin  göçmenlere doğrudan sponsorluk etmesine izin verecek”.

Atlantik Göçmenlik Pilot Programı

Kanada’nın dört denize kıyısı olan eyaletlerinde nüfus düşüşünü engellemek için Atlantik Göçmenlik Pilot Programı (AIPP) kuruldu.

AIPP, Newfoundland ve Labrador, Nova Scotia, New Brunswick ve Prince Edward Adası’ndaki işverenlerin, yerel olarak karşılayamayacakları bir iş için yabancı vatandaşları işe almalarına izin veriyor.

Pilot program mayıs ayında iki yıl daha uzatıldı ve şimdilerde kalıcı bir durum olma yolunda ilerliyor.

En güncel göçmenlik regulasyon haberlerini, kategori değişimlerini canturkimmigration.com websitemiz blog yazıları ile sizlere paylaşmaya, ücretsiz ön değerlendirme hizmetimiz ile özelinize en uygun göçmenlik opsiyonları sunmaya devam ediyoruz.

7.146 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :