CRS’niz Düşük Olsa Bile Kanada’ya Göçmenlik ?

Express Entry profili hazırlamaya değmeyeceğini düşünen CRS puanı düşük kişilerden misiniz?

Son zamanlarda yapılan davetleri takip ediyor olabilirsiniz ve son çekilişler yoluyla çoğu adayın Kapsamlı Sıralama Sisteminde (CRS) 460’ın üzerinde puan aldığını görmektesiniz. Bu ilk bakışta cesaret kırıcı bir faktör olabilir. Ancak, öngörülen CRS puanının düşük olmasının sizi Express Entry havuzuna girmekten caydırmaması için birçok neden var.

Kanada göçmenliği için uygun olup olmadığınızı en başta öğrenin. Express Entry havuzu, üç federal vasıflı işçi göçmenlik programı adaylarından oluşur: Federal Nitelikli İşçi Programı, Federal Nitelikli Ticaret Programı ve Kanada Deneyim Sınıfı.

Express Entry havuzuna girdikten sonra, yaş, eğitim, vasıflı iş deneyimi ve İngilizce veya Fransızca yeterliliği gibi faktörlere dayalı olan CRS dediğimiz bir puan alacaksınız. Bu puan, Express Entry havuzundaki derecenizi ve Kanada’da kalıcı ikamet başvurusu için davet edilme şansınızı belirleyecektir. Uygunluk kriterlerini karşılıyorsanız, Express Entry havuzuna girmek kesin bir avantajdır. Kanada’ya başarılı bir şekilde göç etme şansınızı artırır.

İşte nedenlerden bazıları.

  • Express Entry CRS eşikleri değişken ve öngörülemez. Size düşük bir CRS puanı olarak görünen şey, sonunda kalıcı ikamet statüsü için bir Başvuru Daveti (ITA) almanıza olanak verebilir.
  • Express Entry havuzuna girdikten ve eşiklerin altında puan aldıktan sonra, puanın düşmesini beklemeyi veya iyileştirmenin yollarını aramayı seçebilirsiniz. Örneğin, dil sınavınızı yeniden yaparak, iş deneyimi kazanarak, ek eğitim alarak veya Kanada’da çalışıp okuyarak CRS puanınızı iyileştirmek için çalışabilirsiniz. Havuzdayken size Kanada’da bir iş teklif edilirse, CRS puanınız daimi ikamet için bir ITA almaya yetecek kadar artabilir. Çekilişten önce havuzdaki profilinizi bu şekilde update etmenize izin veriliyor.
  • Üç ana federal program, birçok ekonomik göçmenin Kanada’ya girmesinin birincil yolu iken, Express Entry, vasıflı işçiler için daimi ikamete giden birçok başka yol sağlayan geniş bir ulusal ve bölgesel sistemin bir parçası. Bunların arasında, Kanada’ya katılan eyalet ve bölgelerin, Express Entry uyumlu akışlar aracılığıyla Kanada’da kalıcı ikamet için yabancı işçileri ve uluslararası mezunları aday göstermesine olanak tanıyan Eyalet Adayı Programı yani PNP bulunmaktadır.

Yukarıda bahsedilenler gibi CRS’nizi geliştirmek için zaten birkaç yol denediyseniz, bir eyaletten adaylık almak mükemmel bir seçenek olacaktır.

**Express Entry havuzuna girdikten ve bir PNP için uygun olduğunuzda, bir eyaletten ” Notification of Interest” dediğimiz bir “İlgi Bildirimi” alırsınız. Eyalete başvurmanız onaylanırsa, size otomatik olarak CRS puanınız için 600 puan verecek ve esasen daimi ikamet başvurusu için davet edilmenizi garanti edecek olan bir eyalet adaylığı almış olacaksınız.

Geçen hafta Kanada, daha önce eyalet adayları almış ve bu nedenle genel puanlarına ek olarak 600 puan alarak CRS puanları 813 olan Express Entry adaylarını  davet etti. Bu, bu davet turunda bir ITA alan adayların, eyalet adaylığı olmadan human capital-beşeri sermayeleri için yalnızca 213 CRS puanına ihtiyaç duyacakları anlamına geliyor. Bu nedenle, CRS puanınız federal göçmenlik programları için yeterince yüksek olmasa bile, Kanada’nın eyaletlerinden biri tarafından davet edilmenizin yeterli olmayacağı anlamına gelmez, tam tersi Kanada kalıcı oturma vizesi kazanmanıza neden olabilir.

Son olarak Kanada, önümüzdeki üç yıl için tarihindeki en yüksek göç hedeflerini belirledi. Kanada, 2021-2023 Göçmenlik Seviyeleri Planı kapsamında her yıl 400.000’den fazla yeni göçmeni karşılamayı hedefliyor ve bunlardan 110.000’i Express Entry yoluyla gelecek. Bu hedefler sonraki yıllarda artmaya devam edecek ve 2023’te maksimum 113.750’ye ulaşacak. Bu iddialı hedefleri karşılamak için Kanada’nın çok sayıda Express Entry daveti vermeye devam etmesi gerekmekte ve hatta gelecekteki çekilişlerde çok daha düşük CRS taban puanları görebiliriz.

Kanada’ya göç etmeyi düşünüyorsanız, CRS puanınız düşük olsa bile Express Entry havuzuna girmek sizin yararınıza olabilir, çünkü bunu iyileştirmenin birçok yolu var ve kalıcı ikamet edinme şansınızı artırabilirsiniz. Özelliklerinizin kalıcı oturum izni kapsamındaki göçmenlik programlarından birine uygunluk analizi için Ön Değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz.

 

36.738 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :