Kanada’da Hemşire Olarak Çalışmak 2022

Instagram sayfamızdan bugüne kadar en çok aldığımız soru “Kanada’da hemşire olarak nasıl çalışabilirim?” sorusuydu. Bu konuda en güncel bilgiler ile sizlere yardımcı olması için aşağıdaki yazımı hazırladım.

Hemsirelik, özellikle Covid-19 pandemi süresi boyunca dünyadaki bütün ülkelerde olduğu gibi Kanada’da da aranan bir meslek dalı haline geldi.  Lisanlı Göçmenlik Danışmanı, Avukat, Doktor, Eczacı, Dişci, veteriner,  çocuk ve yaşlı hasta bakımı v.b gibi insan ve hayvan yaşam güvenliği ve sağlığı için çalışan uzman mesleklerde olduğu gibi hemşirelik mesleği de Kanada’da bir düzenleyici ve denetleyici kurumun lisansı altındaysanız ancak görev yapabileceğiniz bir meslek dalıdır.

Federal NNSA – National Nursing Assesment Services ile birlikte her eyaletin Kanada’da lisans veren düzenleyici ve denetleyici kurumları size denkliğinizi vermekte. Aşağıdaki listede altı eyaletin internet sayfalarını paylaştım.

 

  • Kanada’da hemşire olarak çalışabilmek için en az 3 yıllık iş tecrübesi olmalı gerekir ve Kanada meslek kodu (NOC) 3012  uygun olmaları gerekmektedir.
  • Kanada dil standard (CLB) sekiz ve üzeri İngilizce veya Fransızca dil seviyesi olanlar genelde Federal Express Entry veya Eyalet Adaylığı PNP programlarından seçilir.
  • Ayrıca genelde seçilen yabancı hemşirelerin en az hemşirelik lisans derecesi ya da 3 senelik yüksek okul eğitimi de istenir.
  • Eyaletlere göçmen adaylığı için başvuracak adaylardan İngilizce veya Fransızca dil sınav sonucu ve eğitim denklik raporu (ECA) istenmektedir.
  • Hemşire alımlarında eyaletlerden mesela Nova Scotia NSNP kapsamında göçmen kabul eden işgücü pazarı öncelikleri (Labour Market Priorities) alt kategorisinden yapılır.

 

Bildiginiz gibi Federal Express Entry  sistemine kayıt yaptıran adaylara yaş, iş tecrübesi, eğitim, İngilizce/Fransızca dil becerileri gibi faktörlerden puan verilmektedir.

Eyaletler işgücü pazarı öncelikleri kategorisi sayesinde Federal Express Entry havuzunda kayıtlı adayları inceleyebiliyor ve istediği mesleki becerilere sahip adaylara göçmenlik davetiyesi gönderebiliyor.

Eyalet tarafından seçilen kişilere ise eyalet aday sertifikası düzenleniyor. Bir eyaletten aday olan kişiler bu sertifika ile ek 600 puan alarak Federal Express Entry profilini tekrar güncelleyerek kısa sürede Federal hükümetten kabul mektubu (ITA-Invitation to Apply to Canada) alabiliyorlar.

Eğer sizde en az bir sene iş tecrübesi ve hemşirelik lisansı sahibi iseniz ve iyi derecede İngilizce ve/veya Fransızca dil biliyorsanız aşağıdaki adımları atarak Kanada eyaletleri tarafından seçilme şansını yakalayabilirsiniz.

  • İngilizce ve/veya Fransızca dil sınavlarına (IELTS, TEF, TCF vs.) giriniz
  • Hemşirelik eğitiminizin Kanada’dan Diploma Denklik Raporunu (ECA) alın, eğer evliyseniz eşiniz için de hem dil sınav sonucu hem de ECA raporunu alınız
  • Kanada Federal Express Entry sisteminde profilinizi oluşturun.

Kanada’ya Hemşire olarak göç etmek için, kendi ülkenizde zaten lisanslı bir hemşire olmanız gerekir.

Ek olarak,Kanada’ya hemşire olarak göç etmek için, Kanada’da Hemşire olarak çalışan ve kalifiye biriyle aynı seviyede kalifiye olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

Eşdeğerliğinizi doğru bir şekilde değerlendirmek için öncelikle Kanada’nın uluslararası niteliklere sahip hemşireleri farklı eyaletlerin kendi iç kriterlerine göre nasıl değerlendirdiğinin ayrıntılarıni derinlemesine bilmek önemlidir.

“Hemşire” unvanı, yalnızca Kanada eyaletlerinde hemşirelik düzenleme kurumu tarafından usulüne uygun olarak ruhsatlandırılmış veya kayıtlı tıp uzmanlarına resmi olarak atanabilir. Her eyaletin kendi düzenleyici kurumu ve değerlendirme süreci vardır ve Kanada’da hemşireler için ulusal kayıt kurumu yoktur.

 

Kanada’da üç farklı hemşire türü vardır

 

Kayıtlı Hemşireler Kanada

Registered Nurses- Kayıtlı Hemşireler, genel kayıtlı bir hemşire olmak için genellikle dört yıllık bir lise sonrası üniversite hemşirelik programını tamamlar.

Kayıtlı Psikiyatri Hemşireleri 

RPN’lerin bir psikiyatri hemşireliği lisans derecesini veya genel hemşirelikte bir derecesini ve psikiyatri hemşireliğinde uzmanlaşmış bir derece veya çalışma dönemini tamamlamış olması beklenir. RPN’ler British Columbia, Alberta, Saskatchewan ve Manitoba’da uygulanmak üzere düzenlenmiştir.

Kanada’da Lisanslı Pratik Hemşire veya Ontario’da Kayıtlı Pratik Hemşire

LPN’ler, genellikle iki yıl uzunluğunda olan üniversite düzeyinde bir lise sonrası hemşirelik programını tamamlar.

NNAS, https://www.nnas.ca  değerlendirmeniz bittikten sonra ise sizin icin Express Entry’de geçerli ve etkin bir profilinizi oluşturabiliriz. Denklik işlemlerinde lisans verecek bu kurumun istediği evraklarınızın Kanada NNAS kurumu tarafından resmi olarak tanınması için ise Kanada Adalet Bakanlığının ” commissioner of oath” yetkinliğine sahip olarak Kanada’ya gitmenize gerek olmadan Canturk Immigration ile Türkiye’de düzenleyebiliriz.

Olumlu NNAS değerlendirmesinden sonra, doğrudan seçtiğiniz Eyalet hemşirelik tıp kuruluna başvurarak Hemşirelik Kanada kaydınızın ikinci aşamasını sunma aşamasına gelirsiniz. Her bölge, NNAS sonucunu, başvuru sahiplerinin uluslararası hemşirelik becerilerini, deneyimlerini ve niteliklerini kendi Eyalet Hemşirelik Kurulları tarafından kıyaslamayacaktır.

Bu noktada genellikle iki sonuçtan biri ortaya çıkar. Ya başvuru, tam ruhsatlandırma ve tescil ile sonuçlanan Eyalet final hemşirelik sınavına davet edilen bir başvuru sahibiyle ilerleyecektir ya da bir aday bir köprü eğitim kursuna katılmaya davet edilecektir.

Kanada’da Eyaletlerin Hemsirelere Lisans Veren Kurumlari:

British Columbia: https://www.bccnm.ca/NP/ProfessionalStandards/Pages/Default.aspx

Alberta: https://nurses.ab.ca/

Ontario: https://www.cno.org/en/become-a-nurse/

Nova Scotia: https://www.nscn.ca/

Saskatchewan: https://www.crns.ca/

Manitoba: https://www.crnm.mb.ca/

Kanada’ya hemşire olarak göç ettiğimde ailem bana katılabilir mi?

Ana başvuru sahibine tanınan haklar ve ayrıcalıklar eşlere ve çocuklara otomatik olarak aktarılır. Aslında, aile üyelerinizin mesleki tecrübesi, İngilizce veya Fransızca bilgileri, eğitimi ve nitelikleri genel başvurunuzu daha da güçlendirebilir.

Express Entry CRS’niz de 460 veya üzeri puan alırsanız, bir İş Teklifi veya Eyalet Adaylığı olmaksızın Kanada’ya Hemşire olarak göç edebilme şansınız çok yüksektir.

Hemşire olarak Kanada’ya Göç etmek için bir iş teklifine ihtiyacım var mı?

Kanada’ya hemşire olarak göçmek üç şekilde mümkündür. Doğrudan Expres Entry yoluyla, İş Teklifi veya Zorunlu Hemşirelik Kaydı sonucunda Eyalet Adaylığı ile.

Referans aldığım kaynaklar:

https://www.bccnm.ca/NP/ProfessionalStandards/Pages/Default.aspx

https://nurses.ab.ca/

https://www.cno.org/en/become-a-nurse/

https://www.nscn.ca/

https://www.crns.ca/

https://www.crnm.mb.ca/

 

Özelliklerinizin kalıcı oturum izni kapsamındaki göçmenlik programlarından birine uygunluk analizi için Ön Değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz.

 

 

15.348 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :