Vernon Şehri Göçmenlik Pilot Programı

British Columbia (B.C.) eyaleti Okanagan Vadisinde yer alan Vernon şehri 1 Şubat’ta Kırsal ve Kuzey Göçmenlik Pilotu (RNIP)  başvurusuna dahil dördüncü şehir oldu.

Şubat 2022’ye kadar Kanada’daki yeni göçmenler ve geçici yabancı işçiler Kanada’nın küçük bir şarap üretim şehri olan Vernon’a kalıcı oturum başvurusu yapabilecekler.

RNIP pilot uygulama yoluyla başvuru kabul eden şehirler:

Brandon, Manitoba

Altona / Rhineland, Manitoba

Sault Ste. Marie, Ontario

Vernon, B.C.

Bu pilot programların hedefi, işgücü sıkıntısı çeken Kanadalı işverenlerle yabancı işçileri buluşturmak.

Ontario bolgesinden North Bay, Sudbury, Timmins, Thunder Bay, ile Sasketchewan’dan Moose Jaw, Alberta’dan Claresholm çok yakında başvuru kabul etmeye başlayacak 11 sehirden bir kaçı.

RNIP’ye Kimler başvurabilir:

Vernon’da RNIP’ye hak kazanabilmek için adayların önce federal uygunluk şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Bunlar;

Nitelikli iş deneyimi şartı: 

Son 3 yıl içinde 1 yıllık sürekli en az 1.560 saat iş deneyimine sahip olan kişiler.

Sadece yarı zamanlı ve tam zamanlı işlerde çalışmış olmak
Full time olarak saatlerin sadece 1 meslekte toplanmış olması, ancak farklı işverenlerle birlikte olabilirler.
Saatler en az 12 aydan fazla olmalıdır.
Bu çalışma saatleri Kanada içinde veya dışında olabilir.
Gönüllü, ücretsiz staj ve serbest meslek sahibi olduğunuz saatler sayılmıyor.

Veya

Uluslararası öğrenci iseniz

Eğitim süreniz boyunca başvuracağınız bölge içinde geçerli bir geçici ikamet statüsüne sahip iseniz ve bu bölgelerden birinde Kanada kamu tarafından finanse edilen 2 senelik lise sonrası bir kurumdan derece, diploma veya sertifika alarak mezun olduysanız yukarıdaki iş tecrübesi şartından muaf olursunuz.

  • Orta öğretim sonrası 2 yıl veya daha uzun süreli kamu tarafından finanse edilen bir programdan ve 2+ yıl boyunca tam zamanlı öğrenci vizesi ile okuyup ve kalici oturum başvurunuzdan 18 ay önce ise mezun olmus olmalisiniz.
  • Ayrıca, eğitim süreniz boyunca geçerli bir geçici ikamet statüsüne sahip olmalısınız.

Lisan Şartı:

NOC Code’unuza uygun olan Canadian Language Benchmark dediğimiz NOC kategorisi için minimum dil gereksinimlerini karşılamalısınız. Kanada Dil Deneyleri (CLB) veya Niveaux de compétence linguistique canadiens (NCLC)

Her NOC kategorisi için minimum dil gereksinimleri

NOC 0 ve A: CLB / NCLC 6
NOC B: CLB / NCLC 5
NOC C ve D: CLB / NCLC 4

Başvurduğunuzda bu sonuçlar 2 senelik geçerliliklerini koruyor olmalı.

Egitim Şartı : Kanada lise diploması veya belirlenmiş bir kuruluştan veya profesyonel kuruluştan, Kanada ortaokuluna (lise) eşit bir yabancı kimlik belgesi tamamladığınızı gösteren bir eğitimsel kimlik değerlendirme raporu (ECA) raporu
ECA raporu ki 5 senelik geçerliliklerini koruyor olmalı.

Hangi bölge için Pilot programa katılmak istiyorsaniz o bölgede yaşamayı planlamalısınız.

Vernon, adayların İngilizce veya Fransızca seviyelerinde beşinci veya daha yüksek seviyelerde bir Kanada Dili Kriteri (CLB) olmasını gerektirir. Tüm adaylar, şehrin web sayfasındaki bir aday profilini doldurmalıdır.

Adaylar Vernon’un Kapsamlı Sıralama Sistemi’nde (VCRS) sıralanır. Federal Ekspres Giriş sistemi gibi, adaylara eğitim, yaş, meslek tecrübesi ve akademik özelliklerine dayalı puan verilir. Vernon’un sistemi puanlama tablosunda adayın topluma entegre olma ve Vernon şehri içinde yaşama potansiyelini içerir.

Vernon’da yaşamak isteyenler, yaş ve dil gibi faktörlerin yanısıra ve Vernon’da daha önce çalışmış, veya mülk satın almış olması, adayın puanını yükseltmeye yardımcı olacaktır. Adaylar, şehre seyahat ettikleri, Kanada ehliyetlerinin veya izinlerinin buradan alındığı ve bölgede aile bağlantılarına sahip olduklarına gore 100 puana kadar puan alabilirler. Adayın iş teklifinin ücreti de puanları üzerinde ayrıca etkili olabilir.

Federal ve topluluk uygunluk kriterleri karşılandığında, profiller bir havuza yerleştirilecektir. Bir komite, başvuru sahiplerini her ayın son gününe kadar kabul eder.

Komite, Vernon’un sıralama sistemine göre topluluk kriterlerine en uygun adaylara ayda 10 öneri sunacak. Bir aday tavsiye için seçilmezse, üç ay kadar aday havuzunda kalabilir.

Pilot programa her yıl için Vernon’un 100 tavsiye vermesine izin verilir. Adayların, hak kazanmak için saatlik ücreti en az 25 $ olan bir iş teklifi almaları gerekir.

Şu anda Vernon’da okuyan, çalışan veya ikamet edenlerin ücret gereksinimini atlaması için bir fırsat var. Komite, VCRS puanı 65 puanı karşıladığı veya aştığı sürece, 20 ila 24,99 dolar arasında bir iş teklifi olan adayların yüzde 10’una kadar aday gösterecek.

Yurt dışından başvuran adayların video konferans yoluyla 15 ila 30 dakikalık bir röportaj yapmaları gerekmektedir.

Konu hakkında detaylı bilgi edinmek veya özelliklerinizin kalıcı oturum izni kapsamındaki göçmenlik programlarından birine uygunluk analizi için Ön Değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz.

9.120 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :