2020 Yılında Kanada Express Entry Puanları Düşecek mi ?

 

 

CRS puanının düşmesi bir dizi farklı değişkene bağlı olduğundan gelecekteki çekilişlerde skorun nasıl değişebileceğini yüzde 100 doğrulukla tahmin etmek maalesef imkansız.

2020’de neler olabileceğini analiz etmek için elimizdeki mevcut bazı bilgilere bakabiliriz.

Express Entry havuzundaki toplam aday sayısı: 31 Ocak 2020 itibariyle 142.491. 31. Yine aynı tarihli havuzdan çekilme şansı olan 451-600 puan aralığına sahip aday sayısı ise 19,861.

Bu göstergeden Kanada göçmenlik programın popülaritesi, CRS skorunun yukarı çekilmesini sağlayan rekabet aralığındaki adayların artmasına neden olduğunu anlıyoruz.

CRS puanlarının 450’nin altına düşmesi için, 450’nin üzerinde puanı olan 19.861 adayın tamamının ITA ile davet edilerek havuzdan çıkması gerekmekte. Bu olası görünmese de, geçmişte Express Entry’de sürprizler yaşandıgını biliyoruz. Bir anda puanların aniden düşmesi gibi.

Kanada hükümeti 2021 yılına kadar göçmenlik seviyesini 2021 yılına kadar 350.000’e çıkarmayı planlanıyor. Bu rakkamın yaklaşık 90.000’i Express Entry aracılığıyla kabul edileceği bekleniyor. Artan göç talebi, CRS skor havuz kabul puanına  uygulanan yukarı yönlü baskının bir kısmını adaylardaki artışla dengelemelidir, ancak bu dengenin sonuçlarını sadece zaman gösterecektir.

CRS puan düşmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler var.

1-) Davet edilen aday sayısı; 2-) Çekiliş sıklığı. Mesela geçen yıllarda Ocak ayında Kanada hükümetinin ayda iki yerine dört kere yaptığı çekilişler ile havuzdaki yığılmanın temizlendiğine tanık olduk. 3-) Havuza giren yeni aday sayısı. 4-) Mevcut adayların CRS puanlarındaki değişiklikler, bilindiği gibi puanlar adayların bazi güncel şartlarının değişimine bağlı olarak artabiliyor veya azalabiliyor.

Konu hakkında detaylı bilgi edinmek veya özelliklerinizin kalıcı oturum izni kapsamındaki göçmenlik programlarından birine uygunluk analizi için Ön Değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz.

 

34.452 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :