Ontario Bölgesel Göç Pilot Programı

 

 

Ontario Bölgesel Göç Pilot Programı’nın Uygulanacağı İller Belirlendi

Ontario eyaleti Ontario Bölgesel Göç Pilot Programı için ilk planlarını Temmuz ayında açıklamıştı. Şimdilerde ise programın uygulanacağı şehirlerin Chatham-Kent, Cornwall ve Belleville/Quinte West olacağını duyurdu. Pilot program, 2020 yılında başvuruları kabul etmeye başlayacak. 

Kanada’ya göç eden vasıflı işcilerin önde gelen seçimlerinden olan Ontario’da, Bölgesel Göçmen Pilot Programı’nın amacı eyalet sınırları içerisindeki kırsal bölgelerdeki işletmelerde mevcut vasıflı işçi eksikliğini gidermek olacak. Program’a katılmaları için seçilen üç ilde de önemli derecede işçi ihtiyacı bulunmakta olup, söz konusu ihtiyaç yerel olarak karşılanamamaktaydı. 

Pilot programı geliştirmek adına Ontario hükümeti eyalet genelindeki kırsal bölgelerden geri bildirimler talep etmişti. Çocuk, Toplum ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve Bay of Quinte’den Eyalet Meclis Üyesi Tom Smith, ”Belleville ve Quinte West‘in, yeni gelenleri karşılayacak ve yerleşmelerine yardımcı olacak mükemmel bir altyapısı var” diyerek, seçilen illerden memnuniyetini dile getirdi.

Eyalet çapında ciddi düzeydeki emek açığını kapatmak adına Ontario, geçtiğimiz günlerde federal hükümete ekonomik göçmen kotasını iki katına çıkarması yönünde bir başvuruda bulunmuştu. Eyalet, önümuzdeki iki yıl içinde rakkamı 7000’den 13,300’e çıkarma hedefiyle OINP programı sayesinde gönderebileceği davetiye sayısını yükseltmek için izin talep ediyor. 

Bu yıl, Ontario Aralık ayının sonuna gelmeden kotasını doldurmuştu. Devam eden vasıflı emek açığını gören federal hükümet eyalete 700 ek adaylık kota sağlamıştı. 

Eyaletin Ekonomik Gelişim, İş Yaratımı ve Ticaret Bakanı Vic Fedeli federal hükümeti, kendisine özgü göçmen ihtiyaçlarını giderme konusunda Ontario’ya yardımcı olmaya davet edicek. Fedeli, eyaletin göçmen seçim sürecinde özerkliğini ve göçmen stratejisinde gelişimini görmeyi arzuladığını belirtti.

Konu hakkında detaylı bilgi edinmek veya özelliklerinizin kalıcı oturum izni kapsamındaki göçmenlik programlarından birine uygunluk analizi için Ön Değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz.

 

9.648 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :