Manitoba Eyalet Adaylığı

 

 

Manitoba Eyalet Adayı Programı (MPNP) 82. eyalet çekimi ile 30 Ocak 2020’de toplam 181 kişiye başvuru tavsiye mektubu gönderdi.

Kalıcı Kanada oturumu için davet edilenlerin kategorilerini iki grupta özetleyebiliriz.  * Halihazırda express entry sisteminde havuzda bulunan profesyonel nitelikli meslek grubu. * Manitoba’daki kalifiye elemanlar ve uluslararası öğrenciler.

Manitoba’da Yetenekli İşçiler: 124

Kalifiye Eleman Yurtdışı: 39

Uluslararası Eğitim Akışı: 18

Bir eyalet adaylığı ile Ekspres Giriş adayı, genel CRS puanlarına ek olarak 600 puan daha alır. Ve başvuru  (ITA) garantisi kazanacaktır.

Express Entry adaylarının, Manitoba’nın talep edilen mesleklerinden birinde, uygun iş deneyimine sahip olmaları da Manitoba’dan eyalet adaylığında şanslarını arttırır.

Nitelikli İşçi hem de Kalifiye İşçi Yurtdışı kategorileri aracılığıyla Manitoba’dan eyalet adaylığına davet edilmek mumkun. Adayların MPNP websayfasına başvurmaları gerekir. Böylece online bir profil olan EOI -express of interest- sistemine kendilerini kayıt ederler.

EOI puanı, eğitim, iş deneyimi, Manitoba ile olan bağlantılar ve  resmi iki dil yeterlilikleri için verilir. EOI, 1.000 üzerinden puanların verildiği bir portal’dır.

Belli sayıda en yüksek puan alan aday, bir LAA başvuru tavsiye mektubu alır. Ve Kanada kalıcı oturum için eyalet adaylığına başvurmalarına izin verilir.

Son çekilişte, Kalifiye İşçi tarafından davet edilen en düşük dereceli adayın puanı 548 idi.

Profesyonel Nitelikli Meslek Kategorisinden davet edilen en düşük dereceli adayın puanı ise 679.

Vasıflı işçi Yurtdışı ve Manitoba’da vasıflı işçi:

Profesyonel Nitelikli Meslek Kategorisi, MPNP’nin Manitoba’nın işgücü piyasasını desteklemeye yardımcı olabilecek vasıflı yabancı işçileri seçmesine ve atamasına olanak tanır.

Adayların yakın aile veya arkadaşlar, eyalette önceki eğitim veya iş deneyimi önemli.  MPNP’nin Stratejik İşe Alım Girişimlerinden biri aracılığıyla davet etme gibi yerleşik bir Manitoba bağlantısı olması da avantajlıdır.

Başvuru anında Manitoba’da olmaları gerekmez.

Profesyonel Nitelikli Meslek Kategorisi yoluyla davet edilen yurtdışından 39 aday Stratejik İşe Alım Girişimi kapsamında MPNP tarafından davet edilir.

Manitoba Kategorisinde Vasıflı İşçi aracılığıyla davet edilen adayların Manitoba’da çalışması ve diğer kriterlerin yanı sıra işverenlerinden tam zamanlı, kalıcı bir iş teklifi almaları gerekir.

Uluslararası Eğitim Akışı:

Talep edilen becerileri olan Manitoba mezunları Uluslararası Eğitim Akışı’na davet edilir.

Bu akış üç alt kategoriyi içerir:

Kariyer İstihdam Yolu: Son 3 yıl içinde belirlenmiş bir ortaöğretim sonrası kurumdan mezun olup, (en az bir yıl, iki yarıyıl, tam zamanlı ders); CLB 7 seviyesinde resmi iki dil yeterlilikleri. Geçerli bir işveren tarafından Manitoba’nın yayınlanmış Talep Edilen Meslekler listesinde, başvuranın tamamlanan eğitimiyle tutarlı minimum 1 yıllık sözleşme ile tam zamanlı bir iş teklifi almış olması.

Başvuru sahibi, başvurusu boyunca Manitoba’da yaşamaya devam etmelidir.

Lisansüstü Staj Yolu:

Son 3 yıl içinde Manitoba’da yüksek lisans veya doktora programını tamamlamış olmalı.  CLB 7 seviyesinde resmi iki dil yeterlilikleri ise yine şart.

Öğrenci Girişimci Yolu:

Başvuru sahibi, adayı, en az 6 ay boyunca geçerli bir geçici çalışma izninde iken, İş Performansı Anlaşması’nın (BPA) gereklilikleriyle tutarlı olarak, günlük olarak Manitoba’daki iş yerini üst düzey yönetici olarak işletmelidir.

İşletme sermayesi sahipliği en az % 51’olmalıdır.

Konu hakkında detaylı bilgi edinmek veya özelliklerinizin kalıcı oturum izni kapsamındaki göçmenlik programlarından birine uygunluk analizi için Ön Değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz.

11.814 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :