Liderler Quebec’in Göçmen Durumunu Tartışıyor !

Quebec göçmenler üzerindeki kontrolünü ekonomik durum faktörü ötesine taşımak istiyor
Kanada’nın en yüksek oy oranına sahip 6 partisinin liderleri Quebec’e daha fazla göçmen akımı olmasının fayda sağlayacağı konusunda hemfikir. Üstelik bu fikir birliği 21 Ekim’deki genel seçimlerden hemen önce sağlandı.
Fransızca yapılan tartışmada tüm liderlere Quebec’in göçmenlerin kabulü üzerindeki kontrolünün artıp artmaması gerektiği soruldu.
Kanada’nın diğer eyaletlerinden farklı olarak Quebec, ekonomik durumuna göre göçmenlerin kabulüne veya reddine karar verme hakkına sahip.
Quebec’in mevcut yönetimi, göçmenlerin ekonomik durumu yanı sıra Fransızca bilgisi gibi diğer faktörlerin de kabul sırasında değerlendirilmesinin bu kişilerin topluma çok daha hızlı adapte olacağı görüşünde.
Quebec Yönetimi, Federal Hükümeti aile ve sığınmacı kabulünde de söz sahibi olma konusunda bir süredir zorluyordu. Parti liderleri ise yönetimle konuyu görüşmeye açık olduklarını belirtirken yerel yönetimin yetkilerinin bu şekilde arttırılmasına liderlerden sıcak bakmayanlar da var.
Yerel yönetim lideri ise bir konuşmasında göçmen kabulünde kendi yetkilerinin arttırılması taleplerinin seçimler sonrası olumlu bir şekilde sonuçlanacağını umduğunu belirtti.
Başbakan Justin Trudeau da Quebec’e göçmen kabulü hususunda daha fazla yetki verilmesinden yana olduğunu ve bu şekilde eyaletteki Fransız kültürünün korunmasının daha da mümkün olacağını düşünüyor.
Başbakanın en büyük rakibi Scheer’da bu konuda Quebec’e daha fazla yetki verilmesi yönünde görüşünü açıkladı; ancak işçi sayısı hususunda işletmelerin zor durumda kalabileceğini de ekledi.
4.356 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :