Eyalet Aday Gösterme (PNP) ve 600 puan…

Yeni göçmenler için şehir seçerken etkili olan faktörler arasında toplumsal özellikler, iş imkanları ve altyapının gelişmişliği bulunuyor
“Bölgeselleştirme” olarak adlandırılan ve göçmenleri daha küçük şehirlere çekmeyi amaçlayan bu süreç 90’lardan bu yana çok talep görüyor.
Bu uğurda en etkili araç ise Eyalet Aday Gösterme Programı (PNP) olarak adlandırılan ve CRS puanına ekstra 600 puan ekleyen sistem. Program Quebec ve Nunavut hariç tüm eyaletlerde geçerli.
Bu yöntem sayesinde Kanada’nın en çok göçmen talebi alan eyaletlerinden Ontario, Quebec ve British Columbia’nın göçmenler tarafından tercih edilme oranları %85’ten %70’e düşmüş durumda.
Bu başarıya rağmen, göçmenlerin yaşacakları yer olarak bulundukları eyaletin en büyük şehrini seçmeleri yeni bir problem ortaya çıkarmışa benziyor.
7 eyalette göçmenlerin %80’inin eyaletin en büyük şehrine gittikleri gözleniyor. Bu duruma istisna olarak hali hazırda 2 eşit büyüklükte şehirleri bulunan New Brunswick, Saskatchewan ve Alberta eyaletleri bulunuyor. 
Eyalet Aday Gösterme Programıyla bu eyaletlere olan talep de gittikçe artıyor ki bugünün verisiyle ekonomik olarak en çok getiri elde ettiren eyaletler de bu programa dahil olanlar.
Bu eyaletleri tercih eden göçmenlerin iş imkanı, toplum koşulları, destekler ve altyapı faktörlerini ön plana çıkararak seçim yaptıkları gözleniyor ve nispeten daha küçük olan bu şehirler ve eyaletler diğerlerine oranla çok daha yüksek ekonomik getiri sunuyorlar.
Konu hakkında detaylı bilgi edinmek veya özelliklerinizin kalıcı oturum izni kapsamındaki göçmenlik programlarından birine uygunluk analizi için Ön Değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz.
5.178 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :