Kanada’da Uluslararası Öğrenci Olmak 2020

 

 

Kültürel ve sosyal katkıları ile uluslararası öğrenciler Kanada’ya 21 milyar dolardan fazla ekonomik gelir sağlamaktaydı. Covid-19 salgınından sonra, uluslararası öğrencileri ve eğitim kurumlarını desteklemek adına Kanada Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino bir dizi geçici politika değişikliği yaptı.

Sonbaharda online yeni bir eğitim programına başlayacak uluslararası öğrencilere Destek Önlemlerini 14 ve 20 Temmuz 2020 bildirgelerini birleştirerek aşağıdaki başlıklarda özetleyebilirim.

 • Kanada dışından online olarak eğitimlerine başlamaları gerekse bile öğrencilerin kendi ülkelerinden online harcadıkları eğitim zamanları Kanada’da yaşıyor ve eğitim alıyorlar gibi sayılacak ve mezuniyet sonrası PGWP  çalışma izni almaya hak kazanabilmeleri için ise aldıkları bu eğitimin en az % 50’sini Kanada’da tamamlamaları gerekmekte.
 • Online eğitim yoluyla programlara devam etmeyi seçen ve tüm başvuru için gerekli istenen belgelemeyi yapamayan uluslararası öğrencilere geçici 2 aşamalı onay süreci uygulaması olucak.  Başvuru belgelerini departmanların kapalı olmasından ya da Covid-19 ile direk ilgili sebeplerden dolayı yetiştiremediyseniz ve bu durumu mutlaka ” letter of intend” bir açıklama mektubu ile belirtmiş iseniz 1-) prensipte size onay verilecek. Kanada egitim kurumları tekrar hizmete açıldığında, Kanada’ya seyahat etmenize izin verilmeden önce 2-) kalan belgeleri sunabildiğiniz takdirde geçerli öğrenci vizenizi alabileceksiniz,  Tabii bu süreç, güz döneminde bir programa başlayan ve 15 Eylül 2020 tarihinden önce öğrenci vize başvurusu yapan öğrenciler için geçerli. 31 Aralık 2020’ye kadar Kanada dışında tamamlanan online öğrenimler için mezuniyet sonrası PGWP çalışma izni hakkı devam edecek. 

Bu önlem ile öğrencilere bu sonbaharda, pandemi yüzünden gereken kayıt dökümanlarını toplayamasalar bile kayıt yaptırabileceklerini ve çalışmalarına başlayabilecekleri konusunda güvence verilmek isteniyor.

18 Mart 2020 ya da daha öncesinde geçerli bir ögrenci vizesine sahip  uluslararası bir öğrenci iseniz, seyahat kısıtlamalarından aşağıdaki üç “istege bağlı olmayan” koşullardan bir tanesine uygun bir amaç için seyahat ediyorsanız ülkeye giriş yapabileceksiniz.

 • Öğrencinin halihazırda Kanada’da yerleşik bir düzeni varsa, yani öğrenci Kanada’ya geri dönüş yapıyorsa ve geçerli bir öğrenci vizesi var ise.

 • Öğrencinin 14 günlük karantina süresi bitiminde programa fiziksel olarak katılımı gerekiyorsa (aldığı eğitim gereği laboratuvar, kütüphane gibi birebir çalışmaları için okulda bulunulması gerekiyorsa)

 • Öğrencinin kayıtlı olmak istediği programa online olarak katılımı, bulunduğu ülkenin internet alt yapısı veya kısıtlamalar yüzünden mümkün olamıyorsa. 

*** Bu koşullar ile ilgili olarak Kanada girişinde sizi karşılayacak CBSA (Canadian Border Services Agency) yetkilileri kararı verecek nihai mercidir.

Eğer Kanada’ya öğrenci ya da çalışma vizesi ile çalışma statüsünde geldiyseniz, özetle; Kanada’ya giriş için kullanacağınız belge Temporary Residence Vizedir.  Ülkedeki statünüzü ve kalabileceğiniz süreyi belirleyen belge ‘study permit’ ya da ‘work permit’tir. Eğer bu statünüzü devam ettirmek istiyorsanız Kanada içinde uzatma başvurusu yapabilirsiniz. Uzatma başvurusu yapamayacağınız tek çalışma izni ise öğrenim aldığınız süre ile direk ilgili ve bir kereye mahsus verilen bir hak olduğu için Post-Graduation Work Permit (PGWP) dir. 

COVID-19 salgını dünya çapında bir takım zorluklar ortaya çıkarsa da, Kanada hükümetinin yaklaşımı Kanadalıların sağlığını korumayı ve kısıtlamalar ile pandeminin ekonomik ve sosyal etkisini en aza indirmeyi amaçladığı gözükmekte.

15 Temmuz’dan beri geçerli olan Kanada içinden yapılacak öğrenci vizesi uzatma, ziyaretçi vize uzatması v.s. gibi temporary resident vize başvuruları için alınan $85 Cdn dolar tutarındaki biometric ücreti geçici süre askıya alındı. Eğer sisteme bir şekilde ödeme yapsanız bile bu ödeme size geri ödenecektir.

Covid-19 sonrası eğitim ve Kanada göçmenlik başvuru gelişmelerini paylaşmaya devam edeceğim…

Kalıcı oturum izni kapsamındaki göçmenlik programlarından birine uygunluk analiziniz için Ön Değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz.

 


            
16.644 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :