Kanada Yaşamı

Yüksek standart yaşam özgürlüğü, ücretsiz sağlık ve öğrenim, her ülkeye rahatça seyahat edebilme. 
Birleşmiş Milletlerin dünyada en yaşanılır ülke raporunda ilk 10 sırada 5 Kanada şehrinin olmasına gönülden katılan yüzlerce binlerce hatta milyonlarca kişiden birisiyim. Dünyada eşi benzeri az görülen doğa ve yeşil alanlar… Her cadde ve mahallenin temiz, doğal parklar ve devletin spor merkezleri “community center” ile çevrili olması, yani nerde olursanız olun yeşilliğin içinde bir doğa müzesi içinde yaşamın ismi: Kanada da yaşam.

Nedeni ise dünya vatandaşı olan, farkındalığa hoşgörü, saygı, barış içinde din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın çok kültürlü özgürce yaşayan, aile ve doğa yaşamına önem veren dünya vatandaşı olan Kanadalılar. 

Değerleri böyle olan bir ülkede yaşamak, kişiliğinizi, benliğinizi pozitif yönde seneler geçse de güzel yönde etkilemeye ve geliştirmeye, mutlu bir aile yaşamı ve başarılı bir kariyer hayatı kurmanıza yardımcı oluyor. Sadece varlıklı ailelerin değil, devletin vatandaşlarına sağladığı geniş olanaklar ile ülkemizdeki astronomik fiyatların tersine ücretsiz buz pateni, kayak, yüzme, aquafit jimnastiği ve benzeri aktivitelerden faydalanma hakkına sahipsiniz. Devlet tarafından koruma altında olan aile ve kadın haklarının yanısıra genel olarak insan hakları konuşulmadan uygulanıyor. Kadının toplumdaki seviyesini, uygar ülke olmanın bir göstergesi olarak her meslek grubunda ve günlük yaşamın içinde birebir görebilirsiniz.  Kadına, çocuğa, yaşlıya şiddette ülke genelinde sıfır tolerans. Yaptırımındaki en büyük pay, sosyal bilinç içinde yaşayan bireylere, sağlam bir adalet sistemine ve çok iyi eğitimli, saygılı kibar tavırları ile meşhur Kanada polis gücüne ait. Mahalle komşularının gönüllü olarak diğer komşunun evini koruma, hırsıza ve yabancılara karşı gözetme programları ile içiniz daha da rahatlıyor…

Siyasi dalgalanmanın olmadığı bir ülkede belediye seçimlerinde afiş asmak ve şehir yöneticisi olarak her yaptığınızın altına imzanızı koymak gibi bir uygulama göremezsiniz. Takım çalışması ruhu, mütevazilik…Seçimler bile öyle sessiz geçer ki kim kimle yarışıyor diye özellikle araştırmaz, okumaz iseniz haberiniz olmaz. Devlet ve özel sektörün en kilit pozisyonlarında yüksek maaş ile sporda, eğlencede her yerde aynı ücret ve hakları olan kadın ve erkeğin eşitliği… Kanada’da enflasyon oranı yıllık ortalama 1.6 civarında, işsizlik oranı ise ortalama %6’nın altında. Kanadalıların yıllık ortalama geliri 45 bin Kanada dolar. Mortgage sistemi sağlam devlet düzenleyicileri denetlemesinde. Bir işiniz var, verginizi düzenli ödüyor, kredi notunuz da yüksek ise ön ödeme dedigimiz 25-75 bin Kanada doları bir rakkam ile uygun aylık kira miktarı ödemeler şeklinde villa gibi üç katlı bahçeli evlerde yaşama fırsatı hayal degil, bir gercek.

Kanada Göçmenlik başvuruları profesyonel nitelikli meslek grubu (FSW), Kanada tecrübe sınıfı (CEC) ve Kalifiye eleman (FSTW) olarak Ocak 2015 tarihinden itibaren Express Entry başlığı altında toplanmış ve başvurular online profil oluşturma, bir havuzda toplanıp bir sene içinde puan skoruna göre ayda iki kere yapılan çekilişler ile  gönderilen seçme ve göçmenlik başvuru davetiye (ITA/ Invitation to Apply) kazanmayı içerir.  Işlem süresi yaklaşık 1 senedir. Bir sene içinde havuzdan profili seçilmemiş kişilerin daha sonra başvurma hakkı ise saklıdır.

Express Entry prosedürleri, online gibi kolay gözüken ama içerdiği detaylı prosedür ve kriteryalar ile karışık ve anlaması zor olabilir. Kanada Göçmenlik başvuruları ciddi ve hata kabul etmeyen başvurulardır. Express Entry başlığı altındaki kategorilerdan başka “self-employed” dedigimiz serbest meslek sahibi başvurularında performans sanatçıları, fotoğrafçı, yazar, gazeteciler, iç mimar, heykeltraş, tasarımcı, milli sporcular bu kategoriden herhangi bir lisan sınavı veya bilgisi aranmaksızın baraj puanı 100 üzerinden 35 ile başvurularının kabul olacağı mesleklerdir. Kültürel ve sportif aktivitelerde program şartlarına uygun deneyimi olan ve Kanada’da kendi işini kurmayı hedefleyen kişiler içindir.Türkiye’deki başvurular daha önceki yıllara göre ülke konjektürüne bağlı olarak artışta. Küçük nüfusa sahip London, Kitchener gibi şehirlerde yaşam masrafları oldukça avantajlı olsa bile yeni göçmen  aileler prestijli devlet okullarının, ulaşımın, sağlık, alışveriş merkezlerinin daha yoğun olduğu Toronto gibi büyük yerleşim yerlerini seçiyorlar. Kanada Göçmenlik başvurularında ideal başvuru sahibi; eşi veya kendisi 25-40 yas arası, diploma denklik sertifika sahibi, tercihan master dereceli üniversite mezunu Ingilizce için IELTS general training 7 ve üzeri, Fransizca yetkinliği olanlar için TEF sınavından 250-350 bant aralığında not sahibi, en az bir sene full- time meslek tecrübesi olan kişilerdir.

Canturk Immigration farkı olarak, Kanada göçmenlik başvuru özellikleri uygun olmayan kişilere sunduğumuz  etkinlik çalışmalarımız, opsiyonlarımız ile puanlarının ve şanslarının artmasını, göçmenlik kategorilerinde Kanada hayallerinizi ertelemeden gerçekleştiriyoruz. Ingilizce veya Fransızca lisan bilgileriniz, yaş, eğitim, meslek tecrübe bilgilerinizi (eşinizinde dahil) info@canturkimmigration.com email adresine iletirseniz, Istanbul merkez ofisimizde yüz yüze genel değerlendirme görüşmeniz için randevu alabilirsiniz.

6.423 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :