Kanada Tecrübe Sınıfı (C.E.C/ Canadian Experience Class)

Her yıl 130.000 öğrenci eğitim için Kanada’yı tercih etmektedir. Dünya çapında kaliteli eğitimiyle tanınan Kanada, 2008 yılından beri, Kanada’da eğitim almış ve çalışma tecrübesi bulunan kişilere özel bir göçmenlik planını uygulamaya sokmuştur. Bu programın temel amacı, işgücü sıkıntısını hafifletmek için Kanada toplumuna ve Kanada işgücüne başarıyla entegre olmuş yabancı işçileri ve uluslararası öğrencileri seçmektir.

Kanada da yaşam tecrübesi

Kanada’da yasal olarak yaşayan uluslararası öğrenciler ve geçici yabancı işçiler Kanada’da sürekli olarak ikamet etmek için Kanada Federal Nitelikli İşçi Programına ya da Kanada Tecrübe Sınıfı, (CEC) programlarına başvurabilirler.

Kanada’daki kalış süreniz ve değerlendirilmenizdeki farklar bu iki kategoriye uygunluğunuzu saptar.

CEC’den başvuran tüm adayların minimum dil becerisine sahip olmaları gerekir. İşçi olarak başvuranların en az 1 yıl Kanada iş deneyiminin olması ve öğrenci olarak başvuranların da Kanada’da en az 2 yıl lise sonrası eğitimi almış olması ve en az bir yıl iş deneyimini ispatlamaları gerekmektedir.

Mezuniyet sonrası başvuru kriteri

Akredite bir kolej veya üniversite gibi bir Kanada eğitim kurumundan en az iki yıl sürmüş bir bölümün başarıyla tamamlanması; veya eyalet kanunlarıyla derece/diploma vermeye yetkili özel bir kolej veya üniversitede en az iki yıllık bir bölümün başarıyla tamamlanması; ve mezuniyet sonrası Ulusal Mesleki Sınıflandırması, (NOC)’de O, A veya B olarak tanımlanmış bir meslekte en az bir yıllık tam zamanlı iş deneyimi.

Geçici yabancı işçi kriteri

Başvuru sahibinin, başvurudan önce ki son üç yıl içinde en az iki yıllık tam zamanlı profesyonel kalifiye veya teknik bir iş deneyiminin olması ve bu deneyim NOC’deki Meslek Gruplarında O, A veya B olarak belirlenmiş olmalı;

NOC’deki O ve A seviyesindeki meslek gruplarında dil becerisi Kanada Dil Standartları 7 seviyesinde ve NOC B grubu mesleklerinde ise Dil Standartları 5 seviyesinde olmalıdır.

Başvuru sahibinin dil yeteneği mesleki beceri seviyesine uygun olmalı. NOC’deki O ve A seviyesindeki meslek gruplarında dil becerisi Kanada Dil Standartları 7 seviyesinde ve NOC B grubu mesleklerinde ise Dil Standartları 5 seviyesinde olmalıdır.

Size hangi başvurunun en uygun olduğunu Canturk Immigration’a danışarak öğrenebilirsiniz.

5.100 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :