Iş sahibiyim, ailecek Kanada’ya yerleşebilirmiyiz?

Eğer kendi işinizin sahibiyseniz ve en az iki senelik yönetici olarak tecrübeniz var ise; Kanada’da çalışma izni almanın bir yolunu buldunuz demektir. Açılımı “Labour Market Impact Assessment” olan İş Gücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) belgesine başvurabilirsiniz. Başvurunuz onaylanırsa bu belge size çalışma izni almanız için gerekli zemini sunacaktır.

Bu tarz bir çalışma/izin genellikle iş sahibi/İşletmeci kişi izni olarak adlandırılır. Bu sistemin nasıl uygulandığına daha yakından bakalım.

Yabancı bir işçi çalıştırmak isteyen Kanadalı bir işveren ilk olarak İş Gücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) sürecinden geçer. Bu süreçle, bir iş veren Kanada’ya yabancı işçi getirmek için Kanada hükümetinden gerekli yetkiyi alır. LMIA’nın amacı geçici bir yabancı işçi çalıştırmadan önce bir Kanada vatandaşını veya bir Kanada’da ikamet eden kalıcı oturum izni (PR) sahibi birini işe almak için her türlü çaba gösterildiğinden emin olmaktır.

LMIA sürecinin en önemli koşullarından biri ise tanıtımdır. Söz konusu pozisyon için gerekli işe alım çabalarının gerçekleştirildiğine ve bu çabaların Kanada’daki potansiyel adayların pek çoğunu kapsayacak kadar geniş olduğuna kanıt sağlanmalıdır. Bu kanıtı göstermek için ise çeşitli çevrimiçi kaynaklarda işin tanıtımının yapılması zorunludur.

İŞ SAHİBİ / İŞLETMECİ KİŞİ OLARAK LMIA GENEL BAKIŞ

Ancak, tanıtım şartından muaf olan bazı LMIA uygulamaları da mevcuttur. Bunun bir örneği İş sahibi / İşletmeci kişi olarak LMIA belgesi alma uygulamasıdır.

Bu ayrıcalıklı kategori Kanada’da bir iş kurmak ve Kanada’dan bu işin yöneticiliğini yapmak isteyen iş adamları için oluşturulmuştur. Kolaylaştırılan bu prosedürün rolü iş adamlarını ülkeye çekmek ve onların geçiş sürecini sorunsuz, kolay ve hızlı hale getirmektir.

Eğer bir işletme sahibi sıradan bir işçi ile benzer çalışma izni süreçlerine tabi olsaydı, yüksek ihtimalle çok fazla enerji tüketmesi gereken bir yatırımı yapmaktan vazgeçebilirdi. Sonuçta yatırım yapacağı başka ülkeler aramaya koyulurdu. Bu yöntem böyle bir durumu önlemek amacıyla  geliştirilmiştir. Bu yüzden Kanada’da işletme satın almak ya da bir işletmenin yöneticiliğini yapmak isteyen biriyseniz, aşağıdaki kriterleri sağlayıp sağlamadığınıza göz atmalısınız. Kriterler:

-Tek veya çoğunluğa sahip olan hissedar olmalısınız. Yani sermayenin çoğunluğunun size ait olduğunu gösterin.

-Kanada’ya girişinizin Kanadalı vatandaşlar ya da yerleşimciler için bir iş fırsatı yaratacağını göstermelisiniz.

-Herhangi bir üst yönetimden bağımsız olmak zorundasınız. Şirketteki en yüksek pozisyon size ait olmalı ve herhangi bir üst pozisyona mesul olmamalısınız.

Bir adayın İş sahibi/ İşletmeci olarak LMIA belgesi almasının temel koşulu şirketteki sermaye çoğunluğunun yüzde 50’si veya daha fazlasına sahip olmasıdır.

İŞ SAHİBİ YA DA İŞLETMECİ OLARAK LMIA ALMA ŞARTLARI

Diğer şartlar şunlardır:

-Business Plan dedigimiz bir işletme planı. İşletmenizin kaynağını nasıl sağlayacağınızı ve istihdam yaratılması ya da sürdürülmesini nasıl gerçekleştireceğinizi detaylarıyla göstermelisiniz. İşletme planı özenle hazırlanmış ve ikna edici olmalıdır. Kanada Sosyal Gelişme ve İstihdam memurunu ne yaptığınızı bildiğinize ikna etmelisiniz.

– Aktif olarak işin içinde olmalısınız. Pasif bir yatırım yapmadığınızı buna karşılık, işinizi yürütmek ve ilerletmek niyetinde olduğunuzu göstermelisiniz. Siz, projenizin hem mimarı hem de ardındaki ilham kaynağısınız.

-İşletme planınızda, tercihen ilk yılınızda, Kanadalı vatandaşları veya yerleşimcileri çalıştırma niyetinde olduğunuzu gösterin.

PEKİ YA SONRAKİ AŞAMA?

İş sahibi/işletmeci LMIA için olumlu dönüş alır almaz, CIC yani Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlığına çalışma izni için başvuru yapabilirsiniz. Çalışma süreniz LMIA’nın geçerlilik süresiyle aynı tarihleri kapsar ve çoğunlukla iki yıldır.

Çoğu durumda çalışma izninizi aldıktan sonra Ekspres Giriş Sistemi yoluyla Kanada’da kalıcı ikamet iznine başvurabiliyor olacaksınız. Başvuran olarak kendi şirketinizin size sunduğu bir iş teklifi için 50 puan gibi ek bir puan alacaksınız. Bu puan yaş veya düşük IELTS ile Ingilizce’den veya TEF Canada Fransızca’dan  kaybettiğiniz ortalama puanınızı yükseltecektir.

LMIA’ya dayalı İş sahibi/ İşletmeci çalışma izninizle Federal Nitelikli İşçi Programı altında Kanada’ya göç etme şansını yakalarsınız.

Iş kurma (resmi bir limited şirket kaydı ve dosya hazırlanması) ile aile üyeleriniz ve siz, kurulan ve kendinize ait şirketinizin üzerinden geçici çalışma izni statüsü ile gelme hakkınız doğacaktır. Şirket kurma, resmi kaydı, direktör atama gibi detayları dahil olmak üzere paket hizmetimizi, çözüm ortağımız Kanadalı avukatımız ile birlikte yürütmekteyiz. Bize yazabilirsiniz. email: info@canturkimmigration.com

7.710 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :