Kanada Çalışma Vizeleri Nelerdir?

 

Intra Company Transferee Work Visa / Şirket İçi Transfer Çalışma Vizesi (ICT)

Bu vize, daha evvel yurtdışında işi mevcut olan (en az 12 ay süre ile) ve Kanada’da şube/bağlı şirket ya da yeni işletme kurmak isteyen yeni girişimciler için en iyi yoldur. Bu vize, iş sahiplerine Kanada’ya taşınma ve Kanada’da yeni iş kurma izni verir.  Bu vize için önemli şartlar, Kanada şirketinin kuruluşu, ofis alanının koruması/güvenliği (avukatlık ofisi de olabilir) ve finansal tahminler ile personel önerisini de içeren ayrıntılı bir iş planını içermektedir. Yukarıdaki şartların tamamlanmasının akabinde, iş sahibinin Kanada’da kurduğu şirketin yeterliliğini kanıtlaması halinde yenilenecek olan bir senelik çalışma izni verilecektir.

ICT vizesinin önemli şartlarından biri, işletmenin bir yıl içerisinde aktif ve işliyor olmasıdır. Bu şirkete/şirketine göre biraz değişecek olsa da onun (şartın) kastettiği bir ofisin olması ve en az bir yeni işçinin alınmasıdır. Ayrıca şirketin, sözleşmeyi yerine getirdiğini, tuttuğu envanteri ve sahip olduğu gelir akışını da göstermesi gerekebilir.

Bu programa uygun olup olmadığınızın özeti:

Hak Sahibi Olan Kişiler: Başvurudan önce en az 12 ay boyunca yabancı bir ülkede çalışmış iş sahipleri

Program Gereklilikleri: Kanada’da iş kurmak. Kanadalı şirket ve yabancı şirket aynı kişi tarafından sahip olunmalı ve kontrol edilmelidir.

İlk Yatırım: Minimum bir yatırım miktarı bulunmamaktadır, fakat yabancı şirket (ya da sahibi) banka hesabında Kanada’da işlemlerine başlayacağı yeterli bir sermaye göstermelidir.

Gerekli Belgeler: Yabancı şirketin kayıt & mülkiyet belgeleri;

Yabancı ülke için aktif iş bağlantısının kanıtları (vergi ödemeleri; banka hesap özetleri; mali bilanço; lisanslar; ruhsat & işyeri kirası (sözleşmesi); işçilerin sigorta primi/maaş ödemeleri, pazarlama materyali, sözleşme vb);

Girişimcinin kişisel belgeleri (diploma, çalışma belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, vesikalık fotoğraf, banka hesap dökümü, şirketin mülkiyet belgesi veya yabancı şirkette yönetici mevkiinde çalıştığının belgesi);

Kanadalı şirket için iş planı 

İlk Vizenin Geçerliliği: 1 yıl (start up’lar için) çalışma izni;

2 yıl kurulan şirketler için çalışma izni

Vize Yenilemenin Koşulları: İlk yıl içerisinde Kanadalı şirket ofisini güvenceye almalı ve en az 1 işçi tutmalı (Kanada vatandaşı veya daimi oturma izni olan). İşletme işliyor olmalı (kar etmesi gerekli değildir).

Aile Üyeleri: Aile üyeleri, ana başvurucuya katılabilir. Eşin açık işletme izni olacaktır ve çocuklar devlet okulunda ücretsiz okuyabileceklerdir.

Sağlık Hizmetlerine Erişim: Başvurucu ve ailesi vizeleri geçerli olduğu müddetçe ücretsiz olarak sağlık hizmetlerine erişebileceklerdir

İşlem Süresi: Genellikle 1 ile 3 ay arası (toplanan evraklara göre değişmektedir.)

Kalıcı Olarak Kalabilme : Başvurucuların Kanada’da kalıcı olarak kalabilme için iş & dil kabiliyetlerine göre değişen çeşitli opsiyonları olacaktır.

Masraflar: İlk iş kurma ücreti ve banka hesabı açma da dahil olmak üzere ilk vizeye & izinlere başvurma yasal ücreti $20.000 ile $25.000 Cdn civarındadır.

İlk yıl içinde, işletmenin minimum işleyiş ücreti $50.000 Cdn civarındadır. Yeni Kanadalı işinizin kurulumunda, minimum $200.000 Cdn yatırım yapmanızı öneririz.

Owner Operated Work Visa/ Mal Sahibi/İşletmeci LMIA Temelli Çalışma Vizesi:

Bu çalışma vizesi, işletme satın almak ya da Kanada’da yeni bir iş kurmak ve genellikle kalıcı göçmen olmak amacı ile birlikte bu işletmede yönetici pozisyonunda çalışmayı isteyenler içindir. Eğer çalışma vizesi yabancı girişimciye verilirse, onun sahibi olduğu Kanadalı şirkette çalışan olması bir de eyalet bazında ortalama gereklilikleri karşılayan ücret alması gerekmektedir.

Bu iki aşamalı bir başvurudur. Birinci olarak, yabancı girişimcinin, pozitif İş Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) elde etmesi için Kanada İstihdam ve Beceri Geliştirme (ESDC) grubuna katılması gerekmektedir. İkincil olarak girişimci bir kez LMIA aldığında, genellikle 2 yıla kadar çalışma vizesi alabilir. Bir kez çalışma vizesi alındığında, çoğu durumda girişimci kalıcı oturum için Hızlı Giriş Programı aracılığıyla başvuru yapmak durumunda olacaktır. Bu çalışma vizesi türünde girişimcilerin, Hızlı Giriş ile Kanada’da kalıcı oturum (almak) için önemli ölçüde daha iyi bir şans meydana gelmektedir. Detaylı bilgilendirme için bize ulaşabilirsiniz. Email: info@canturkimmigration.com

8.326 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :