Meghan ve Harry için Kanada Göçmenlik

 

Meghan Markle ve Harry’nin kraliyet görevlerinden geri adım atıp Kanada’yı en azından şimdilik – yarı zamanlı evlerine dönüştürdüklerinden eğer isterlerse Kanada göçmeni olarak daimi ikamet (PR kartı) kazanabileceklermi dersiniz…:)

Hadi o zaman  Kanada’yı ve özgürlüğünü seçen bu harika çift için bir nevi Kanada Göçmenlik başvuru simülatorü yaratalım mı?

Ana başvuru sahibi Meghan olması şartıyla “Federal Skilled Worker” ve “Self Employed” dediğimiz Federal Profesyonel Nitelikli Meslek sahibi ve Kendi Işinde Çalışanların kategorileri potansiyel başvuru opsiyonları. Harry’nin opsiyonları ise aile birleşmesi ile Meghan’in eşini sponsor etmesi veya çiftin yaşamak için seçtiği Vancouver şehrinin eyaleti British Columbia’dan eyalet adaylığı programına veya göçmen girişimci programlarından birine başvurmak ile sınırlı gözüküyor.

Express Entry adaylarına Kapsamlı Sıralama Sistemi (CRS) üzerinde değerlendirilecek bir profili sunulur. Kişiye yaş, iş deneyimi, eğitim ve dil yeteneği gibi faktörlerine dayalı puan verilir. En yüksek puan alan adaylar, ayda iki kere veya daha fazla Express Entry çekilişleri ile ITA davetiyesi gönderilir ve Kanada daimi ikametine yani PR kart sahibi olmak üzere Kanada Göçmenliğe başvurmaya davet edilir. En son duyurulardan anladığımıza göre Kanada hükümeti, normal şartlarda başvuruları altı ay içinde işleme koymayı hedefliyor.

Meghan ve Harry gibi evli adaylar, ana başvuru sahibi olarak hangisinin havuza diğer eşe eşlik eden eş olarak adlandırmasını en yüksek puan getirebilecek kendi yaş ve sahip oldukları lisan beceri kategori puanlarını karşılaştırarak seçebilirler.

Bir adayın yaşı, sıralama sisteminde önemli bir faktör. 29 yaşından sonra adaylar, evli bir çift için toplam 100 olan yaş puanı maksimumdan 5’er puan kaybetmeye başlar.

CRS online puanlama sistemi bir adayın yaşından daha başka dil yeterliliği ve Kanada iş deneyimi gibi puan alabileceği başka faktörleri de içeriyor.

Meghan Markle birkaç yıl Kanada’da TV dizisi Suits’de oyuncu olarak çalıştı. Ayrıca altı yıl boyunca Fransızca eğitimi aldı ve bu da Fransızca dil yeterliliği için puan kazanmasına yardımcı olabilir.

Kanadalı iş deneyimi son derece değerli bir faktör olmakla birlikte, Kanada’daki tüm iş deneyimi puan anlamına gelmez. Örneğin, Kanada’da serbest meslek sahibi iş deneyimi, adaya maalesef puan kazandırmaz.

Meghan Markle’ın Kanada iş deneyiminin ayrıntıları olmadan, CRS puanına dahil edilip edilemeyeceğini bilemeyiz.

Sağlıklı değerlendirmemiz için Harry ve Meghan Markle’ın eğitimine, Kanada’daki denkliği, kabul edilen dil sınavlarındaki her lisan beceri kategorilerindeki elde ettikleri performansları ve Kanada dışındaki iş deneyimleri hakkında kesin bilgilere  ihtiyacımız olucak.

 

7.386 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :