Göçmen Komedyen Kanadalılar – ve klişeleri

 

 

Göçmenlik deneyimi çok komik bir deneyim gibi gözükmeyebilir – göçmen ve komedyen olmadığınız sürece.

Yeni bir toplumla kaynaşmak gerçekten zorlu bir süreçtir. Bir kimsenin kendi kültüründen çok farklı olabilecek bir kültüre uyum sağlaması, belki de ikinci, üçüncü veya dördüncü dille iletişim sağlamak zorunda kalmak, kişileri sadece göçmenlerle değil sudan çıkmış balık gibi hisseden  herkesle ilişkilendirilebilecek savunmasız – fakat potansiyel olarak da neşelendirici – bir konuma düşürebilir.

Carol Zoccoli, Toronto’da gerçekleştirdiği ”İkinci Dilde Komedi” adlı gösterisinde ”Hikâye anlatıcılığı ile daha çok bağlantı kurabiliyor, birbirimizi daha çok tanıyabiliyoruz” diyor. ”Buradaki kültürü birlikte inşa etmek için buradayız değil mi? Tabii bir de, beyazlarla dalga geçmek için.”

Brezilya’nın São Paulo kentinden Toronto’ya taşınan Zoccoli, Kanada da yeni bir hayat aramış, bir göçmen.

Kanada yolunda Ekvator’u geçtikten kısa bir süre sonra göçmenlere özel bir gösteri ihtiyacının olduğunu görmüş.

CIC News’e konuşan Zoccoli: ”Birçok göçmenin restorandan başka paylaştıkları ortak kültürel şeylerinin olmadığını farkettim. Tek eğlenceleri kendi dillerinde yayın yapan TV programlarıydı.”

Zoccoli, bundan ötürü şehre yeni gelenlerin şehirle kaynaşmalarına ve kendilerini şehrin bir parçası gibi hissetmelerine yardımcı olacak bir gösteri başlatmak istemiş.

Çünkü eğer kendinizi kültürün bir parçası gibi hissetmezseniz, şehrin bir parçası gibi de hissetmezsiniz’‘, diyor.

Böylece 2017’de, artık John Candy Box Theatre’da düzenli olarak sahnelenen ve ilk ile ikinci nesil göçmenlerin yeteneklerini gözler önüne seren İkinci Dilde Komedi ortaya çıkmış.

CIC News’e konuşan Chaves, ”Bana kalırsa kendilerini ifade edecek bir alan bulamayan komedyenlere bir alan verilmeli ve kendilerini geliştirmeleri sağlanmalı” diyor.

1990’ların ortalarında komedi kariyerine Montreal’de başlayan Chaves, aksanı olan az sayıda komedyenden biri olduğu ”zorlu bir ortamda kendini yetiştirdiğini” söylüyor.

Chaves, aynı zamanda İngilizcesini geliştirmek için tek kişilik gösterilere çıkmaya başlamış. İkisi de sahnede aksanlarının zayıf yönleri değil, güçlü yönleri olduğunu keşfetmiş.

Chaves, ”İnsanlar bana aksanımın beni kısıtlayacağını, kariyerimde büyük bir engel oluşturacağını söylemişlerdi”, diyor.

Içinizde yaşayacağınıza, komedi ile paylaşarak çok kültürlü yaşamı ile ünlü Kanada da “Farkındalığı”  gösterebilmenin  diğer ülkelere göre “büyük bir nimet” olduğu bilenen bir gerçek.

Salma Hindy de İkinci Dilde Komedi’de sahne alanlardan.

Çarşaf da giyen Hindy, günlük hayatından neşeli anekdotlar aktarmasıyla tanınıyor. Küfürsüz ve müstehcenlikten uzak şakaları çoğu zaman klişelerin garipliğini sarsıyor.

CIC News’e konuşan Hindy, ”Hayatım bir şakadan ibaret. Malzeme bulmak o yüzden zor olmuyor”, diyor. ”Daha ilk gösterimde ebeveynlerimden ve nasıl sıkı yetiştirildiğimizden konuşuyordum.”

Hindy’nin Mısır göçmeni ailesi, çocuklarının kültürlerini kaybedecekleri korkusuyla Cadılar Bayramı’nı bile kutlamayı reddetmiş.

Çocukların para veya şeker istemek için kapılarına gelecekleri gün ailesinin, evlerinin etrafını nasıl kapattığını anlatıyor.

Komedi kariyerinde gayri- müslimler için gösteri yaptığını düşünerek başlatan Hindy, işin aslının bunun zıddı olduğunu anlamış. Kariyeri boyunca Müslüman kadınlara fıkra ve hikâyeler anlatan Hindy, sözkonusu kadınların mücadelelerinde yalnız hissetmemelerine yardımcı olmuş.

Hindy, ”yalnız olmadığınızı bilmenizi istiyorum,” diyor.

”Özellikle flört etmek ve benzeri şeyler Müslümanlar arasında tabu olduğundan, herkes sadece onların bu tarz şeylerle başa çıktığını düşünüyor…

Komedi, bu ve benzeri duvarları aşmak adına büyük bir bilgi ve paylaşım sahnesi yaratıyor.

 

4.728 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :