Eğitim yolu ile Kanada Göçmenlik

Genelde birçok uluslararası öğrenci, eğitimini Kanada’da tamamladıktan sonra kalıcı oturum almanın yollarını aramakta.  Bu bilinen bir gerçek. Kanada Uluslararası Eğitim Bürosu’na (CBIE) göre, bu oran uluslararası öğrencilerin yüzde 60’ini oluşturuyor..

Kanada da eğitim almış olmak, Federal Express Entry sistemi aracılığıyla uluslararası öğrencilere kalıcı oturum kazanmalarını sağlar mı? Eğitimden sonra göçmenlik yolunda gereklilikleri doğru yerine getirmek şartıyla.. Evet.

  • Okul bitiminden 90 gün içinde çalışma izni başvurusu yapılır.
  • Iki senelik Kanada ortaöğretim eğitimi alanlar genel puanlarına 30 puan ekleyebilir.
  • Kazanacakları çalışma izni süresi okulda okudukları süreye hemen hemen eşdeğer.
  • Kanada göçmenlik başvurusu için 12 ay 1560 saat çalıştıklarını NOC code’un, çalışma süresinin ve iş tanımının açık ve net yazıldığı Kanadalı işveren mektubu ile belgelemeleri gerekmekte.
  • Çalışma izni ile Kanada da bir sene çalışma 40 iki sene çalışma ile 53 puan kazandırır.

2018 yılında, ITA alanların yüzde 25’i eski uluslararası öğrencilerdi.

Peki uluslararası öğrenciler neden Kanada’yı seçiyor?

CBIE araştırmasına göre bu seçimin nedeni Kanada’nin hoşgörülü ve çok kültürlü bir toplum olarak ün kazanması. Kanada üniversite ve kolejleri tarafından sunulan güçlü eğitim kalitesi de diger bir sebep.

Express Entry kapsamında Federal Skilled Worker ve Canadian Experience Class adı altında ek puanlar elde etmenin yanı sıra, uluslararası öğrenciler ülke çapındaki Quebec Tecrübe Programı dahil bütün eyalet adaylık programlarına başvuru yapabilir.

Uluslararası öğrencilik sonrası Kanada kalıcı oturumlarını elde etmiş göçmenlerin adaptasyon dahil iş bulma ve yüksek gelirli işler bulma konularında daha güçlü istihdam ve gelirleri olduğu bir gerçek.

Konu hakkında detaylı bilgi edinmek veya özelliklerinizin kalıcı oturum izni kapsamındaki göçmenlik programlarından birine uygunluk analizi için Ön Değerlendirme formumuzu doldurabilirsiniz.

11.982 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :