Kanada’da Doğum

Kanada vatandaşlık yasası, kimin Kanada vatandaşı olabileceğine karar veren ‘Vatandaşlık Kanunu’ ile belirlenmektedir.

Kanada vatandaşlığı, genellikle “jus soli” prensibiyle Kanada’da çocuk doğumuyla elde edilen bir haktır.

“Jus soli”, “toprak hakkı” anlamına geliyor, Bir ülkenin topraklarında doğmuş birinin o millete ait ve o ülkenin vatandaşlık hakkına sahip olduğundan, yaygın olarak, doğum hakkı ile alınan vatandaşlıktan söz etmek için kullanılan latince bir kelime.

Almanya, Fransa, Avustralya, İrlanda, Yeni Zelanda, İspanya ve Birleşik Krallık gibi pek çok ülkenin vatandaşlığını alabilmek için ebeveynlerden en az birinin vatandaş olması gerekmektedir.

Dünya üzerinde sadece 195 ülke ile sınırlı olmak üzere, doğum yoluyla vatandaşlık hakkı elde edilir. Hiçbir Avrupa ülkesinde “jus soli” prensibine dayanan kendiliğinden vatandaşlık verilmemektedir.

KANADA’DA YERLEŞIK OLMAYANLARIN KANADA’DA DOĞUM YAPMASI

Kanada, topraklarında doğan çocuklara koşulsuzca vatandaşlık sunan gelişmiş birkaç ülkeden birisidir.

Eğer bir çocuk Kanada’da doğarsa, çocuğun ebeveynleri Kanada vatandaşı olmasa bile, çocuk kendiliğinden Kanada Vatandaşğı alır.  Yani Kanada’da ikamet etmeyenler Kanada’ya çocuk doğumu için gelebilirler.

KANADA’DA DOĞAN ÇOCUKLAR 

Kanada’da doğan çocukların sahip olduğu vatandaşlık hak ve imtiyazları:

Vize gerekmeksizin Kanada’da da yaşama ve Kanada içinde seyahat etme hakkı.

Ücretsiz eğitim, sağlık ve sosyal yardım gibi faydalarından istifade edebilmek.

Çocuğun anne ve babası ise Kanada’da daimi ikametgah elde etmek hususunda özel bir avantaja sahip olamaz. Çocuk 18 yaşına geldiği zaman ve Kanada’da yaşıyorsa anne ve babasını sponsor edebilir.

Kanada doğumlu bir çocuğun ebeveyni, çocukla birlikte ülkede kalmaya karar verirse, kabul edilmeye hak kazanması şartıyla, ziyaretçi, öğrenci veya işçi gibi geçici bir vize ile kalmaya devam edebilir.

Kanada’da doğmak çocuklara ülkelerine geri gittiklerinde bir umut verir. Onlar Kanada vatandaşlarıdır ve hayatlarının bir yerinde istedikleri zaman Kanada’ya taşınabilir ve daha iyi bir hayat yaşayabilirler.

Kanada Sakini Olmayanlar İçin Kanada’da Doğum Yapmak: Vatandaşlık Kanunu altında, Kanada topraklarında doğan bütün bebeklere otomatik olarak vatandaşlığı verilir. Yabancı diplomatların çocukları bunun dışında tutulur.

G7 ülkeleri içerisinde doğum yoluyla vatandaşlık veren ülkeler sadece Kanada ve Amerika’dır.

Doğum turizmi Kanada’da yasadışı olmamakla birlikte, doğum turizmi üzerine tespit edilmiş resmi bir federal veri bulunmamaktadır.

Hastane ve doktor seçiminden, eşlik edecek aile bireylerinin vize başvuruları, bebeğinizin hastane sonrasında bütün vatandaşlık işlemleri, eşyalı kalacak yer temini gibi kişinin isteklerine göre hazırlamış olduğumuz degişik fiyatlara sahip paket hizmetlerimiz için Istanbul merkez ofisimiz ile temasa geçebilirsiniz.  Tel: 0(216) 250-6068 email: info@canturkimmigration.com

9.779 kişi bu sayfayı inceledi
Sonraki Paylaşım :